powrót do listy artykułów

Kołdry i poduszki także wpływają na jakość snu

Komfortowy sen regeneruje ciało i myśl. Spaniem spędzimy koło jednej trzeciej naszego życia, ale wyboru odpowieniej kołdry i poduszki nie bierzemy za bardzo pod uwagę. Jeżeli chcemy czuć się po obudzeniu wypoczęci i świeży, potrebujemy nie tylko odpowiedni materac, ale także odpowiednią kołdrę i poduszkę i pościel. Starajcie się o to, co macie pod głową i jaką kołdrą przykrywacie się.

Nowoczesne materiały

 

Materiał z którego są kołdry, poduszki i pościel wykonane powinien być:

  • przewiewny,
  • antyalergiczny,
  • z możliwością prania na minimalnie 60 °C.

Klasycznym naturalnym materiałem jest len. Jest miękki i przyjemny i łatwo się prasuje.

Za najlepszy materiał uważana jest bewełna. Jest to wytrzymały materiał przyjemny w dotyku, wyznaczający się wybitnym odprowadzeniem wilgoci i wysoką grzejnością. Niedogodniścią jest, że materiał bardzo gniecie się. Utrzymywanie owszem nie jest za bardzo skomplikowane, bo bawełnę można prać w wysokich temperaturach, dzięki temu jest idealna dla alergików.

Jakościowa satyna jest bardzo popularna przedewszystkim dzięki bardzo łatwemu utrzymaniu, nie trzeba jej prasować. Jest to tkanina z wybitną chłonnością i cieplną izolacją, bardzo przyjemna w dotyku. Niedogodnością jest złe oddychanie materiału i odprowadzenie wilgoci.
 

  

Flanela jest delikatna jak bewełna, bo zawiera 100% tkaninę bawełnianą. Dzięki temu dobrze grzeje i jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywistą zaletą jest jej wysoka chłonność i izolacja cieplna. Nadaje się przedewszystkim podczas miesiąców zimowych i w chłodnych pokojach. Lecz gorzej jest z utrzymywaniem. Delikatności można dosięgnąć tylko z użyciem specjalnego płynu do zmiękczania tkanin. Po prasowaniu owszem zostanie gładki dłużej niż bawełna i gęstość włókna lepiej chroni kołdrę i poduszkę. Uwaga na produkty z niską gęstością. Gęstość powinna być koło 125g/m2.

Popularna jest także krepa, przedewszystkim dzięki bardzo łatwemu utrzymaniu (nie trzeba jej prasować). Jest to jakościowa tkanina z wybitną chłonnością, cieplną izolacją i wybitnym odprowadzeniem wilgoci. Niestety dziś nie należy już między bardzo nowoczensne materiały.
 

Luksusowe materiały jak jedwab lub adamaszek wymagają delikatne traktowanie i ich utrzymywanie jest bardzo wymagające. Pościel z sztucznych włokien jest tania i nie trzeba jej prasować, ale w porównaniu z materiałami naturalnymi żle odprowadzają wilgoć i pot.

Mikrowłókno to sztuczny materiał. Dziewiędziesiąt procent tego materiału to mikrowłókno i rzesta to wiskoza. Produkowany jest z celulozy i posiada właściwości podobne do bawełny. Włókna są mocne, z wysokimi właściwościami absorcyjnymi i są przyjemne w dotyku. Materiał łatwo się utrzymuje. Latem jest chłodzący i zimą idealnie utrzymuje temperaturę ciała. Lecz nie dla wszystkich jest ten materiał przyjemny.

Prześcieradeł wykonano z podobnych materiałów, najczęściej z bewełny lub frotte. Frotte prześcieradła nie wymagają absolutnie żadnego utrzymywania, wystarczy ich wyprać. Bawełniane trzeba prasować, ale są bardzo przyjemne w dotyku.

Kołdry i poduszki

 

Kołdry z owczej wełny nie są dziś już bardzo popularne. Najwięcej wykorzystywano kołder i poduszek z wlóknem wydrężonym. Owcza wełna wyznacza się wybitnymi właściwościami termoregulacyjnym i odprowadzeniem wilgoci. Pod taką kołdrą nie poczujecie zimę i nie będziecie się pocić. Owcza wełna zawiera lanolinę, substancję naturalną na bazie tłuszczu, która ma działanie antybakteryjne i pielęgnuję skórę. Można wybrać także kołdrę z sierści wielbłądziej lub z sierści kozy kaszmirskiej.

  

Kołdry z nowoczesnych materiałów wynikają lekkością, przewiewnością, wybitnym odprowadzeniem wilgoci, właściwościami absorbacyjnymi, wysoką grzejnością i długim czasem użytkowania. Zapewniają komfortowy i zdrowy sen, doskonałe dopasowują się do kształtu ciała i dzięki właściowościom antybakteryjnym są idealne dla alergików.

Ochraniacze materaców utrzymują materac czysty i suchy. Posiadają wybitne właściwości izolacyjne i poprawiają komfort snu. Używano ich pod prześcieradlem, można ich prać na 95 °C.

Utrzymywanie pościeli i kołder


Najlepszym rozwiązaniem są pojemniki pod łóżko. Jeżeli nie ma tej możliwości, polecamy zostawić kołdry i poduszki wolno położone na łóżku.
Podczas kupowania poszew powinniśmy pytać nie tylko o cenę, ale przedewszystkim o trwałość materiału i kolorów. Idealne są materiały, które wystarczy wyprać i nie trzeba ich prasować.

Dla alergików najlepsze są kołdry i poduszki z włóknem wydrężonym. Trzeba ich ale często prać. Temperatura prania na 60°C lub wyższa zniszczy wszystkie roztocza i bakterie. Częste pranie jest niepraktyczne i drogie, dla tego gdyż kołder nie używamy, możemy je zostawić w antyalergicznych powłokach, które nie przepuszczają roztoczy. Ich utrzymywanie jest bardzo łatwe. Wystarczy ich prać 2 razy w roku.


Najnowsze artykuły

Jaki materac wybrać w podeszłym wieku? Część 1.

Dla każdego okresu życia jest odpowiedni inny materac. Jaki materac wybrać, gdy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki od uśmiechu, ale istnieją już pewne ograniczenia zdrowotne?

więcej